Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Zorunlu, Matematik Seçmeli Ders Oldu

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni eğitim sisteminde seçmeleri derslerin sayısı arttırılırken, zorunlu derslerin sayısı azaltıldı. Tarih, Matematik ve Felsefe gibi dersler seçmeli ders olurken, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ise zorunlu ders oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı uzun süredir üzerinde durduğu ‘’Esnek ve Modüler’’ eğitim sistemi için ilk adımını attı. ‘’2019 – 2023 Stratejik Planı’’ başlıklı bakanlığın çalışması Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından tanıtıldı. Bakan Selçuk, ders sayısının 9. Sınıflarda sekize, 10. ve 11. sınıflarda dokuza, 12. sınıflarda ise yediye düşeceğini açıkladı. ‘’Ders saatleri neden azaldı?’’ sorusuna Bakan Selçuk, ‘’Bir çocuğun 15-16 dersi anlaması ve bunu içselleştirmesi mümkün olmuyor.’’ diye cevap verdi.

Bununla birlikte lise eğitiminde bireyselleştirilmiş programların önü de açıldı. Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin okulda bulunma süresi ve şeklinde değişiklik yapmadı. Derslerin içeriğinde büyük değişiklikler yapılmazken, Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Bilgi Kuramı ve Uygulamaları dersleri zorunlu ders oldu.

 

Üniversite Sınavı Yeni Sisteme Göre Olacak

Lise 11. ve 12. Sınıflarda seçmeli ders sayısı üçe indirildi. Dersler, ‘’Sosyal ve Beşeri Bilimler Grubu’’ ve ‘’Fen Bilimleri Grubu’’ adı altında birleştirildi. Bu yeni sistemin ilk sınavının 2024 yılında yapılacağını söyleyen Bakan Selçuk, Üniversiteye giriş sınavının da bu sisteme bağlı olarak değişeceğinin sinyallerini verdi.

 

‘’Öğretmen Eğitimine Önem Verdik.’’

Yeni sistemin en değerli parçasının öğretmenler olduğunu belirten Bakan Selçuk sözlerine şöyle devam etti: ‘’Öğretmen eğitimine çok büyük yatırım yaptık, çünkü böyle bir sistemi ortaya koyabilmenin öğretmene bağlı olduğunu, eğer öğretmen eğitimi hakkıyla yapılmazsa böyle bir sistemi sürdürmenin çok mümkün olmadığını biliyoruz. Birkaç yıl sürecek öğretmen eğitimlerinden söz ediyoruz. Sınıfta öğretmen arkadaşlarımızı güçlendirmeden yine bu tasarımın işlemesi, hayata geçmesi mümkün değil. Bunun için de birtakım çalışmalar var. Önümüzdeki haftalarda, aylarda bunları da paylaşmamız söz konusu. Biz bu tasarımı yaparken, katılımı çok önemsedik. Çünkü bu tek başına bir akademik tasarım değil. Çünkü bu sadece deneyimlere bağlı bir tasarım değil. Çünkü bu sadece kişisel bir bakış açısına sahip bir tasarım değil. Yüzlerce öğrencimizin, öğretmenimizin, okul yöneticimizin ve akademisyenlerin, dünyadaki baka lobi uzmanlarının, uluslararası birtakım uzmanların desteğiyle, bütün bunları birleştirerek, çok yüksek bir katılımla bir yere varmaya çalıştık.’’

Paylaş

Yorum bırakın