Okullar Ne Zaman Kapanacak? Yaz Tatili Ne Zaman Bitecek?

0

Baharın gelmesiyle birlikte birçok öğrenci ve veli okulların ne zaman biteceğini, tatilin ne kadar süreceğini merak etmektedir. 2018 – 2019 Eğitim öğretim dönemi için yayımlanan takvime göre, 4 Şubat 2019 Pazartesi tarihinde başlayan ikinci yarıyıl dönemi, 14 Haziran 2019 Cuma günü sona erecek ve öğrenciler uzun bir tatil sezonuna girecekler. Öğrencilerin tekrar okulla buluşması tam üç ay sonra gerçekleşecek.  2019 – 2020 eğitim öğretim yılı 16 Eylül 2019 Pazartesi günü başlayacak.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bir televizyon programına katılıp, gündeme dair sorulara cevap verdi.

‘’Okulların tatil programlarıyla ilgili bir değişiklik yapılacak mı? Bölgelere göre tatil düzenlemesi mümkün mü?’’ sorusu üzerine bakan Ziya Selçuk, bölgelere göre tatilin şu andaki mevzuatla da mümkün olduğunu söyledi.

Tatil süreleri hakkında farklı uygulamalara, Türkiye’de özellikle doğudaki ağır kış koşullarını örnek gösteren Ziya Selçuk konuşmasına şu şekilde devam etti:

‘’Biz bu tek tip anlayışımızdan kaynaklanan neden dolayısıyla, bölgesel tedbir almakta biraz zorlanıyoruz. Aslında sayın valilerin denetiminde olan bir konu. Fakat önümüzdeki süreçte bu konuyla ilgili kısa zamanda bir açıklama da yapacağız. Bunu Kültür ve Turizm Bakanlığımızla da başka kurumlarla da görüştük. Tatillerin düzenlenmesi, araya küçük tatiller koymakla ilgili bir açıklamamız olacak. Fakat Türkiye hemen birden bire 200 gün, 220 gün olsun diye bir hazırlığa sahip değil. O, zaman içerisinde dikkate alınabilecek bir şey. Şu anda biz mevcudu ne kadar iyi yapabiliriz için çalışmalıyız ve bu amaçla da bölgelere göre tatil olabilir, bunun önü açılabilir. Konu ile ilgili takvimi ilan ettiğimizde aslında sayın valilerin zaten yetkisi altında olan bazı hususların çok daha işlevsel bir biçimde bölgesel olarak yapılması söz konusu olacak.’’

Yaz Tatili Süresi Hakkında

Bakan Ziya Selçuk, yaz tatilinin uzun olması hakkında konuşulanlara  için de ‘’Bizim tatilimiz uzun. Avrupa ortalaması 200 okul günü. Bizde 180 iş günü var. Japonya’da 220 gün. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra 180 iş günü Avrupa’daki gibi 200 iş günü olabilir. Türkiye’nin %90’ı tarım toplumuyken yazın üç aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş %80’i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen arttırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra da orta vadede 180 iş günü Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir.’’ şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Paylaş

Yorum bırakın