Bakan Soylu: Açıkladı 2 Yılda 54 Sel Felaketi

0

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2016-2018 yılları arasında 54 sel taşkını yaşandığını açıklayan Bakan Soylu bölgedeki afetlerin etkilerinden bahsetti. Soylu, bu afetlerde 1144 kişinin etki gördüğünü, 8 vatandaşın can verdiğini, 2 yurttaşın yara aldığını ve 261 yapının ağır etki gördüğünü ve kullanılamaz hale geldiğini açıkladı.

Süleyman Soylu, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Sezgin Tanrıkulu‘nun,  2016-2018 yılları arasında Doğu Karadeniz‘de oluşan sel sonucu vatandaşların ve vatandaşlara ait yapıların durumuna ilişkin soru önergesini yanıtladı. İçişleri Bakanı Soylu, soru önergesine verdiği yanıtta, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin sel taşkınları bilançosuna açıklık getirdi. Bakan, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 2016-2018 yılları arasında toplamda 54 sel taşkını afeti meydana geldiğini, bu afetlerde 1144 kişinin etkilendiğini, 8 vatandaşın yaşamını yitirdiğini, 2 Karadenizli yurttaşın yaralandığını ve 261 yapının ağır hasar görmesiyle kullanılamaz durumda bulunduğunu açıkladı.

Afetlere Oluşmasında Rol Oynayan Etkenler

Bakan Soylu, yıkılan, ağır hasarlı duruma gelen konutlar için ‘Acil Yardım Ödeneği’ yapıldığını, toplam olarak 288 milyon 244 bin 600 TL maddi yardımın yapıldığını belirtti. Bakan Soylu, Doğu Karadeniz’de yaşanan sel afetlerinin genellikle oluşan sebeplerini şöyle sıraladı:

“Son yıllarda iklim değişimine bağlı olarak yağış rejiminde meydana gelen dengesizlikler, dere yatak kesitlerinin daraltılması, bu alanların temizlenmemesi, dere içerisine atılan çöpler ve aşırı yağışlar nedeniyle yan kollardan gelen rusubatlar sıralanabilir. Yaşanan taşkınların büyük bir kısmı ise yukarı havza heyelanlarından dolayı, mansaba intikal eden rusubat malzemelerinin dere yatağı, ıslah tesisi ve geçiş yapıları kesitlerini tıkaması nedeniyle meydana gelmektedir.”

Paylaş

Yorum bırakın