Karadeniz Bölgesinde Gezebileceğiniz 6 Tarihi Müze

0

Bandırma Vapuru Müzesi (Samsun)

Mustafa Kemal Atatürk’ü kurmaylarıyla beraber İstanbul’dan, Samsun’a getiren ve Milli Mücadele’nin ilk adımı olan Bandırma Vapuru aslına uygun şekilde tekrar inşa edilerek, Bandırma Vapuru Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

 

Trabzon Ayasofya Müzesi

Trabzon’un Ayasofya Mahallesi’nde bulunan, Ayasofya müzesi Fatih Sultan Mehmet’in Trabzon’u fethi sonrasında camiye çevrilmiş ve vakıf eser olmuştur. Yapı 1260 yılında manastır olarak 1. Kral Manuel tarafından yaptırılmıştır. Ayasofya müzesinin içerisinde o dönemden kalma İncil’de tasvir edilen konuların resimlerini bulabilirsiniz. Eşsiz mimarisi ile de son dönemlerde turistlerin dikkatini çekmektedir.

 

Amasra Müzesi

Antik bir kent olan Amasra’da yapılan kazılarda çıkan arkeolojik eşyalar, tarihi eserler ve yazıtlardan sonra burada müze kurulması fikri oluşturmuştur. 1955 yılında arkeolojik ve etnografik eserler belediye binasında sergilendi daha sonra 1982 yılında kurulan bu müzede sergilenmeye devam etmektedir. Helenistik Roma, Ceneviz, Bizans ve Osmanlı dönemine ait birçok eser müzede sergilenmektedir.

 

Sinop Arkeoloji Müzesi

M.Ö. 700’lü yıllardan Antik kent olan Milet’den bir grup insan bu bölgeye göç etti. O dönemde bölgenin adı Sinope’ydi. O dönemden kalan çanak, çömlek, bilezik, ziynet eşyaları korumak için Sinop Arkeoloji Müzesi kuruldu. Ayrıca müzeye ait olan geniş bir bahçe bulunmaktadır. Bu bahçe de ise heykeller, eski tapınak kalıntılarının yanı sıra 1853 yılındaki Osmanlı Rus savaşında ani baskın sonucu hayatını kaybeden askerlerin anısına yapılan 1853 Sinop Şehitler anıtı yer almaktadır.

 

Atatürk Evi ve Etnografya Müzesi (Rize)

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında çıktığı yurt gezisinde Rize’de kaldığı köşktür. Bu köşk yerel halk tarafından ‘’Sarı Ev’’ diye de bilinir. Köşk, 1985 yılında müzeye çevrilir. O dönem Mustafa Kemal Atatürk’e ait birkaç eşyanın sergilendiği müzede ayrıca bölgeden çıkarılan etnografik eserlerde yer almaktadır.

 

Maden Müzesi (Zonguldak)

Türkiye’nin ilk maden müzesi olan bu müzede, geçmişten günümüze madencilik faaliyetlerinde kullanılan araç, gereç ve malzemeler sergilenmektedir. Taş kömürü çıkarımında kullanılan kürek, baret, haberleşme cihazları, maske, fener ve çizme gibi eşyalarda bu müzede sergilenmektedir. Ayrıca yerin metrelerce altında çalışan madencilerin anıları ve kömürü çıkartma anları efektlerle canlandırılmaktadır.

Paylaş

Yorum bırakın