Sığınmacılar Amasya’da Spor İle Hayata Tutunuyor

0

Türkiye’de sığınmacı olarak yaşayan Suriyeli, Afganistanlı ve Iraklı birçok insan bulunuyor. Amasya’da sığınmacı olarak yaşayanlar ise Wushu sporu ile suçtan uzak duruyorlar.

Memleketlerinde yaşanan iç savaş ve terör saldırılarından dolayı sığınmacı olarak ülkemize başvuran ve kabul edilen Suriyeli, Afganistanlı ve Iraklı sporcular aldıkları eğitimlerle ve düzenli çalışmalarla suçtan uzak duruyorlar. Eğitim alan sığınmacılar kendi ülkelerinde spor geçmişi olan ve milli olmuş sporculardan oluşuyor.

Tuğrul Fırat (Amasya Wushu İl Temsilcisi Tuğrul Fırat) tarafından tarafından eğitilen sığınmacılardan Afganistanlı Naki İbrahimi ‘’ Afganistan’da spor yapıyordum, buraya geldim spora devam ediyorum. Buradaki arkadaşlara çok teşekkür ediyorum, bize yardımcı oluyorlar. Tek sıkıntımız lisans çıkmaması. Lisansın çıkmasını istiyoruz ve Türkiye adına yarışmak istiyoruz, lisans çıkmıyor ama. Suçtan da spor sayesinde uzak duruyoruz.’’ diyerek sporun önemini vurguladı.

Wushu sporunun Amasya’daki temsilcisi Tuğrul Fırat ise sporun faydalarından ve sporcuları bilinçlendirmesinden şu şekilde bahsetti;

“Biz burada 8 bin 500 yıllık bir geleneğe sahip olan Wushu sporuyla ilgileniyoruz. Çok sayıda yabancı mülteci sporcularımız var. Çocuklar buraya geliyorlar, hiçbir yabancılık sıkıntı çekmeden. Biz de onları bağrımıza bastık, bir anlamda. Hem onların suça bulaşmalarını burada engelliyoruz hem de onların inanılmaz derecede Afganistan’da, Irak’ta, İran’da bir spor geçmişleri var. Onlardan da bir takım şeyler kazanıyoruz.”

Yabancı sporcular ise konuşma sonunda lisanslarının çıkmasını ve Türkiye’yi bu sporda temsil etmek istediklerini söyleyerek ilgili yetkililere seslendi.

Paylaş

Yorum bırakın