Fotoğraf Uğruna Yok Oluyor

0

Trabzon’un Tonyak ilçesine 9 kilometre mesafede ve 1300 metre yükseklikte bulunan Kadıralak Yaylası’nda yetişen Mavi Yıldız, uluslararası Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınmıştı. Türkiye’nin koruması yükümlülüğü olan endemik bitkiler arasında yer alan, ince ve uzun yapraklı bitki türü, son zamanlarda yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

Yaylada düzenlenen etkinlikler, bölgeyi ziyaret edenlerin bilinçsizce çiçeklere basması, arabayla yaylaya girmesi sebebiyle Mavi Yıldız çiçeği büyük bir tehlikeyle karşı karşıya.

Bölgede Mavi Çiçeğin tahrip edildiğine şahit olan Turizm İşletmeciliği ve Seyahat Acenteleri (TİSAD) Başkanı Murat Çavga ‘’Araçlar çiçeklerin üzerine park edildi, horon halkaları düzensiz kuruldu, bölgede mangal yakanlar oldu. Festival ve yayla şenlikleri bölgemiz için önemli, ancak koruma altında olan bir bölgede etkinlik yapılacaksa bunun Trabzon Valiliği’nin onayına bağlanması gerekiyor. Etkinliklerin valilik iznine bağlanması tek başına yetmeyebilir ancak bu adımın atılması, sonraki basamaklar için önemli. Uzungöl ve Sera Gölü koruma altında olmasına rağmen korunamadı. Ayder Yaylası ve Uzungöl’de kentsel dönüşüm düşünülüyor. Nasıl dönüştürürseniz dönüştürün, buralar bozulduktan sonra orijinaline dönüştürme şansınız yok. Sadece koruma altına almak yetmez, denetim yapılarak bu doğrultuda yönlendirmeler gerekiyor. 2012’de Kadıralak Yaylası’nın statüsü değiştirildi. 2012 yılındaki yapı sayısıyla şu anki yapı sayısına bakınca, Kadıralak’ın şu anki durumu gözler önüne seriliyor. Körfez ülkelerinden bölgeye gelen turistlerin tercihleri doğal güzellikler ve su kaynakları oluyor. Karadeniz’in doğal kaynaklarının kaybedilmesi halinde mevcut turist potansiyeli de kaybedilecektir.” diye konuştu.

Gözatabilirsiniz: Mor Yayla Bu Yıl Tekrardan Rengine Kavuştu

Kadıralak Yaylası

Kadıralak Yaylası, Mavi Yıldız ile ünlenmiş bir yayladır. Yerel halk arasında bu yaylaya ‘’Mor Yayla’’ denmektedir. Yayla ve üzerinde yetişen ‘’Mavi Yıldız’’ Uluslararası Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınmış ve Türkiye Cumhuriyeti’ne koruma görevi verilmiştir. Geçtiğimiz yıl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ‘’Tabiat Parkı’’ ilan edilmiştir. Özellikle Nisan ayında eşsiz görüntüsüyle fotoğrafçıların ve turistlerin en uğrak yerlerinden biridir. Fakat bu doğal güzellik sadece iki hafta sürmektedir. Uzungöl benzeri oluşturulacak bir yapay göl ile yaylanın turizm merkezi haline gelmesi planlanmaktadır.

Paylaş

Yorum bırakın