Sağlıklı Bir Ramazan Geçirmek İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0

Ramazan’da sağlığımızın bozulmaması için beslenmemize çok dikkat etmemiz lazım. Bu yüzden uygulanması uzmanlar tarafından da onaylanan birkaç öneri bulunmaktadır.

 

Sahura Kalkılmalı

 Uykunun en tatlı ve derin yerinde kalkıp yemek yemek zor gözükse de mutlaka sahura kalkılmalı ve yemek yenmelidir. Sahurda yenecek besinler gün boyunca vücudun enerjisinin sağlanması ve dengelenmesi için hayati önem taşımaktadır. Sahura kalkılmadan tutulan oruçlarda ise metabolizma hızı düştüğü için, hızlıca kilo alırlar.

 

Çorba İçin

İftar vakti geldiğinde mutlaka hafif bir şeylerle başlanmalı. Çorba bu konuda ön plana çıkmaktadır. Uzmanlara göre Çorba ile iftara başlanması ardından da sebze yemekleri, ızgara beyaz et, salata ve yoğurt gibi besinlerle iftar tamamlanmalıdır. Kızartma ve kavurma tarzı yemeklerden kaçınmalı onun yerine ızgara, fırın ve haşlanmış olan yemekler tercih edilmelidir.

 

Salçalı ve Baharatlı Besinler

Salçalı, baharatlı ve soslu yapılan yemekler fazlasıyla tuz içermektedir. Bu besinleri tükettiğinizde vücudunuzun su ihtiyacı daha da artacaktır. Sahurda peynir ve zeytin tüketmeden önce su da bekletmeniz daha iyi olacaktır.

 

Bol Bol Su İçin

Uzun oruç süresi sebebiyle vücudunuz uzun süre susuz kalmaktadır. İftardan sonraki zamanda susamamanız halinde bile aralıklarla su içilmeli ve vücudun günlük su ihtiyacını bu zaman aralığında karşılanması gerekmektedir.

 

Tatlı Değil Meyve

Ramazan deyince hiç kuşkusuz akla gelen ilk şeylerden biridir tatlılar. Fakat uzmanlara göre şerbetli tatlıların tüketilmesi sindirim problemi oluşmasına sebep olmaktadır. Bunun yanında hızlı kilo almakta bu durumun göstergesidir. Tatlı ihtiyacını meyveli yoğurt, meyve ve hurma yiyerek gidermeniz tavsiye edilmektedir.

 

 

Ara Öğün

Uzmanlara göre iftarda tıka basa doymak yerine yerinde doymayı tercih etmelisiniz. Bununla birlikte iftardan en az 2 saat sonra ufak bir ara öğün yemeniz hem metabolizmanız hem de vücudun ihtiyaçlarının karşılanması için son derece faydalı olacaktır. Bununla birlikte vücudun sıvı ihtiyacının dengelenmesinde de büyük bir fayda sağlayacaktır. Ara öğünlerde tavsiye edilen ürünler kuruyemiş ve meyve ile lif alımınızı arttırabilir, ayran, süt, komposto ve bitki çayı ile de sıvı ihtiyacınızı dengeleyebilirsiniz.

 

Çay ve Kahveyi Çok İçmeyin

 

Uzmanlara göre çay ve kahve diüretik etkileri ile vücutta bulunan suyun atımını hızlandırmaktadır. Bunun yanında kafeinin uyarıcı etkisi sebebiyle uyku düzeninizi bozacaktır. Her çay ve kahve tüketimi sonrasında mutlaka su içilmesi gerekmektedir.

Paylaş

Yorum bırakın