Trafikte Büyük Denetim; 6 Bin İhlal, 702 İhraç!

0

Emniyet Genel Müdürlüğüne geçtiğimiz hafta vatandaşlar tarafından yapılan şikayetleri gözden geçirerek Türkiye genelinde büyük bir trafik denetleme operasyonu başlattı. Özellikle en çok şikayet alan ‘’Çakar Lamba’’ ve ‘’Abart Egzoz’’ üzerinde denetleme yapan trafik ekipleri kurallara uymayan, mevzuata uygun olarak yapılmayan araç ve sürücülerine ceza yağdırdı.

Türkiye genelinde yapılan denetlemelerde toplamda 69 bin 641 araç kontrol edildi. Yetkisiz çakar lamba kullanmak ve yüksek sesli egzoz kullandığı tespit edilen 30 sürücüye cezai işlem uygulandı. Bu uygulama sırasında toplamda 6 bin 4 kişi trafik ihlali gerçekleştirdi ve 702 araç trafikten men edilip, 45 sürücünün ehliyetine el konuldu.

Vatandaşlar tarafından beğeniyle karşılanan denetimler sonrasında Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, vatandaşlarımızın şikayetleri üzerine yapılan bu denetlemelerin ülke genelinde sıklaşacağı bildirildi.

Abart Egzoz Nedir?

Araç egzozuna eklenen oldukça yüksek desibelde sese neden olmasıyla bilinir. Aynı zamanda çalıştırıldığında aracın devrine göre patlama sesi benzeri sesler çıkartan türleri de vardır ki toplumu oldukça rahatsız eder. Kanunen yasaklanmasının gerekçesi ise  “çevredekileri rahatsız edecek derecede gürültü çıkaracak özellikte olması” tanımına uygun olmasıdır.

 

Paylaş

Yorum bırakın