İtalya Türk Fındığından Vazgeçemiyor

0

Türkiye içinde bulunduğumuz yılda, yılın ilk ayı olan ocak ayından bu yana 93 bin 437 ton fındık satışı ile diğer ülkelerle arasındaki farkı korumayı bildi.

Türkiye yılın ilk 4 ayı içerisinde İtalya başta olmak üzere 105 ülkeye fındık ihracatı gerçekleştirdi.

Ocak ayı ile nisan ayı arasındaki 4 ay içerisinde 105 ülkeye 93 bin 437 ton fındık ihraç eden Türkiye, yaklaşık 149 milyon dolarlık satışı yalnızca İtalya’ya gerçekleştirdi. İtalya’nın ardından ise yine 2 Avrupa ülkesi olan Almanya ve Fransa geldi.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre yılın ilk 4 ayında 93 bin 437 ton fındık ihracatı sağlanmasına karşı 570 milyon 178 bin 85 dolar ihracat geliri sağlandı.

Geçen yıla kıyasla yüzde 4 miktar artışı gözlemlenirken, yüzde 2 ise gelir tutarı olduğu rapor edildi. Bu ihracat gelirinin 148 milyon 997 bin 996 dolarını birinci sıradaki İtalya karşılarken, 105 milyon 81 bin 101 dolar Almanya ve 51 milyon 368 bin 290 dolarla Fransa peşi sıra geldi.

İhracat ihtiyacının neredeyse yarısı diyebileceğimiz yüzde 49’luk bölümünü Trabzon karşılayarak Türkiye’ye 278 milyon 267 bin 290 dolar gelir getirdi. Trabzon bu gelir karşılığı ise 45 bin 40 ton fındık üretimi yaptı.

‘’ Yılı Çok Daha Güzel Rakamlarla Tamamlayacağımıza İnanıyoruz.’’

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan açıklamalarında fındık ihracı yapılan ülkelerin sayısının artışına dikkat çekti.

Fındığa her yıl olduğu gibi bu yılda en çok talebin Avrupa ülkelerinden geldiğini belirten Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Türkiye ve Trabzon’dan yapılan fındık ihracatında lider ülke İtalya oldu. Türkiye’den İtalya’ya bu dönemde yapılan fındık ihracatı yüzde 43 arttı. İtalya’yı, Almanya ve Fransa takip etti.” açıklamalarında bulundu.

Gündoğan, Trabzon’un fındık ihracatı konusunda başarısını vurgulayarak ihracat miktarında yüzden 27 artış, tutar açısından ise yüzde 26 yükseliş gösterdiğine de değinmeden geçmedi.

Gürdoğan, Trabzon‘un fındık ihracatının da bu dönemde miktar bakımından yüzde 27, tutar bakımından yüzde 26 artış gösterdiğini bildirdi.

Ahmet Hamdi Gürdoğan, “Fındık ihracatından beklentimiz yüksek. İhracat 2019 yılına çok iyi bir çıkışla başladı. Yılı çok daha güzel rakamlarla tamamlayacağımıza inanıyoruz.” ifadesini kullandı.

Paylaş

Yorum bırakın