Giresun’da Gece Başlayan Orman Yangını 15 Saat Sürdü

0

Girsun’un Espiye ilçesinin ormanlık bölgesinde çıkan yangın arazi şartları ve ulaşımın mümkün olmamasından dolayı 15,5 saat sonra yağmurun etkisiyle söndü.

Espiye ilçesinde bulunan Sakarya köyünde ormanlık alanda çıkan yangın 14:30 civarında çıktı. Rüzgarın ateşi yürütmesiyle yangın tüm honoz mevkisine kısa sürede yayıldı. İhbar üzerine çok sayıda itfaiye, arazöz aracı ve yangın söndürme ekibi olayın yaşandığı bölgeye hızla sevk edildi. Yangının çıktığı bölgenin sarp yamaç olması ve araç için yol bulunmamasından dolayı araçlar müdahale edemedi. Yangına müdahale sağlanamayınca ekipler yangının evlerin bulunduğu bölgeye gelmemesini sağladı ve bölge insanını uyardı. Gece yangın tüm çevreyi aydınlatacak ve şehirden görünecek büyüklüğe erişti.

Tüm ekipler acil bir duruma karşı teyakkuzda beklerken bölgede başlayan yağmurun etkisiyle yangın kendiliğinden söndü. Sabah 06:00 civarında yangının sönmesinin ardından ekipler 9 hektarlık alanda yangının sebebini araştırmaya başladılar.

 

Giresun Valiliği Yangının Nedenini Açıkladı

Valiliğin yaptığı açıklamada yangının elektrik tellerinin birbirine temasından dolayı çıktığı açıklanırken, arazinin araç ile ulaşımının zor olduğu belirtildi ve ekiplerin tamamen kontrol altına aldığı açıklanarak yüreklere su serpildi.

Valilikten gelen açıklama ise şöyle;

“Yangın 9 hektar alanda etkili olmuş olup, lokal olarak Honuz Mevkiindeki tepeye sirayet etmiş, genellikle bozuk kestane kızılağaç meşçere vasfında olan, ormanın alt tabakasında bulunan dikensi yapıdaki çalılığın tutuşması şeklinde devam etmiştir. Arazinin aşırı sarp olması ve vasıta yolu olmaması nedeni ile müdahalede ekiplerinin müdahalesinde güçlük yaşanmış, sabaha karşı yağmurun başlaması ile de yangın sönmüş olup bir iki noktada duman şeklinde tütmeler mevcuttur.

Orman Bölge Müdürlüğü, Belediye, AFAD ve Jandarmaya bağlı ekipler meskûn mahaller çevresinde ve yangının oluştuğu yerde gözetimlerine devam etmekte olup yangın kontrol altına alınmıştır.”

Paylaş

Yorum bırakın