Araya Giren 1 Sokak İle Farklı Saatte Oruç Açıyorlar

0

Samsun Ambartepe ve yanındaki Elimdağ mahalleleri ile Ordu’nun Şenbolluk arasındaki geçen dar yol ayırıyor. Bir adımla şehir değiştirilebilecek bir mesafe olduğu için köyler arasında iftar ve sahur vakitleri arasında 1 dakika fark oluşuyor.

Samsun’un Terme ilçesinde 30 kilometre uzaklıktaki Ambartepe ve ilerisindeki Elimdağ mahalleleri ile Ordu’nun İkizce ilçesine 24 kilometre uzaklıktaki Şenbolluk mahallelerini, 7 metre genişlikteki yol sınır görevi görerek ayırıyor.

İki kentin sınırı olarak kabul edilen ve yarısı Samsun, diğer yarısı ise Ordu’ya ait bu yol, bölgede yaşayanların ilginç durumlar yaşamasına sebep oluyor. Her iki mahalleli de yolun karşı tarafına geçtiğinde şehir değiştirmiş oluyorlar. Haliyle yola yakın olan evlerde yaşayan kişilerin evleri de karşılıklı fakat farklı şehirlerde bulunmuş oluyor.

Birbirlerine bu kadar yakın mesafelerde oturan mahalle sakinleri buna rağmen farklı vakitlerde iftar ve sahur yapıyor. Sahur vaktinde ise Ordu kısmında yaşayanlar oruca yaklaşık bir dakika erken başlarken iftarda ise Samsun tarafında yaşayanlar oruçlarını yaklaşık 1 dakika geç açıyor. Mahallede yılların getirdiği bir gelenek haline gelen iftar yemekleri, her mahalledeki cami avlularına kurulan iftar sofralarında yapılırken vatandaşlar bu duruma artık alıştıklarını söylüyor.

Ordu tarafında yaşayan Yasin Kışla “Yolun bir yanı Ordu bir yanı Samsun. Ramazanda tabi yine farklılık oluyor. Ordu kısmındakiler daha erken oruçlarını açarken, Samsun kısmındakiler onlardan sonra iftara başlıyor. Karşı karşıya oturuyoruz ama il farkı var. Bu durum ramazan ayında bizi daha çok etkiliyor. Herkes kendi iline göre oruçlarını açıyor” ifadesinde bulunurken, yaptığı açıklamada Ambartepe Muhtarı Hasan Taşdemir ise;
“İnsanların kaynaşması birbirlerine iftar için gidip gelmeleri komşuluk farklı oluyor tabii ki. Namaz vakitlerinde 1-2 dakika arada fark oluyor. İki cami arasında 50 metre var yok ama enlem boylam farkından dolayı zaman değişmiş oluyor. Orucumuzu iftarda açarken 1-2 dakika arada fark oluyor. Ordu topraklarında yaşayanlar camilerinin önünde birlikte iftar yapıyorlar, Samsun tarafında olan bizler de camimizin önünde kurduğumuz iftar çadırında oruçlarımızı açıyoruz. Zaman zaman komşuluk gereği birbirimizde de iftar yapıyoruz. Tabii iki cami arasındaki zaman farkı ramazan ayında komik durumlara da neden olabilir. Bazı uyanık olanlar Ordu tarafına geçip erken iftar yapabiliyor” diyerek aradaki durumu özetledi.

Paylaş

Yorum bırakın