Marsta İlk Kez Gün Doğumu ve Gün Batımı Fotoğrafları Çekildi

0

NASA’nın (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) Mars’a gönderdiği keşif aracı InSight, Mars’ta gerçekleşen gün doğumu ve gün batımını ilk kez görüntüledi.

Mars gezegenine keşif amaçlı gönderilmiş olan InSight, geçtiğimiz günlerde göndermiş olduğu etkileyici fotoğraflarla astronomi ilgililerini heyecanlandırmıştı. Etkileyici fotoğrafların içeriği ise Mars’ta gündoğumu ve günbatımıydı. 24 nisanda çekilmiş fotoğraflar yaklaşık 10 gün sonra NASA’nın eline ulaştı. Çekilmiş olan fotoğrafları ise NASA yetkilileri aşağıda izleyebileceğiniz şekilde bir video içerik haline getirdi.

NASA’nın Mars keşif aracı InSight Aralık ayında Mars’a inmişti. Mars’taki keşif yolculuğuna devam eden InSight, gelecekte insanoğlunun Mars’ta kuracağı üsse yardımcı olacak ön bilgiler dışında, Dünya’da heyecan uyandıracak ve Mars projesine ilgiyi arttıracak yeni fotoğraflar da çekmeye devam ediyor. InSight son olarak kızıl gezegende Güneş’in doğuşunu görüntüledi. 24 Nisan’da çekilen fotoğraf Dünya’ya yeni ulaştı. Güneş’in batışını da fotoğraflayan InSight, Mars’ta sadece fotoğraf çekmiyor. gezegenin yüzeyi ve jeolojik yapısı hakkında da bilgi topluyor.

InSight Keşif Aracı Hakkında

“InSight, Mars’ın derinliklerini incelemek üzere tasarlanmış bir uzay aracıdır. Lockheed Martin tarafından üretilmiştir ve NASA’ya bağlı Jet Propulsion Laboratory tarafından işletilmektedir. Görev, 5 Mayıs 2018 tarihinde saat 11.05’te (UTC) başlatılmıştır. Atlas V-401 roketiyle fırlatılan InSight, 26 Kasım 2018 tarihinde saat 19:52:59’da ,[5][6][7] Mars’ın Elysium Planitia bölgesine başarılı bir şekilde iniş yapmıştır.

InSight, gezegendeki sismik aktiviteyi ölçmek ve gezegenin iç yapısının 3D modellerini oluşturmak için Mars yüzeyine SEIS adında bir sismograf yerleştirmiştir. Ayrıca, Mars’ın jeolojik evrimini incelemek amacıyla, HP3 adında bir ısı probunu kullanarak gezegenin iç ısı akışını ölçmesi planlanmaktadır “

Paylaş

Yorum bırakın