İlk Gün En Uzun Orucu Sinop Tutacak

0

Pazar gecesini Pazartesiye bağlayan gecede oruç tutmaya başlayacak olan Türkiye’de, oruç sınavının ilk günü en uzun orucu Sinoplular tutacak.

Sinop Müftüsü Hayri Çelik mübarek ramazan ayının ilk günü 16 saat 10 dakika ile en uzun orucu hemşehrilerinin tutacağını belirtti. Müftü Çelik ‘’Ramazan ayı, Rabbimizin insanlığa bir lütfudur. Yüce Rabbimiz bizleri rahmet, bereket ve mağfiret ayı olan bir ramazan ayına daha ulaştırdı. 5 Mayıs 2019 Pazar günü akşamı ilk teravihin coşkusunu, ilk sahurun huzurunu ve ilk günün orucunun heyecanını hep birlikte yaşayacağız. Eş, dost ve akrabalarımızla, sevgi ve ilgiye muhtaç kimselerle iftar sofralarında buluşup, zekât ve fitremizle, hayır ve hasenatımızla ihtiyaç sahibinin yanında olmaya çalışacağız.” diyerek Ramazan ayının anlam ve önemine dikkat çekti.

Ramazan ayında paylaşmanın unutulmaması ve bu davranışın tüm aylara yayılmasını vurgulayan Çelik, ‘’Oruç sabırdır, merhamettir. Aynı zamanda bütün kötülüklere karşı koruyucu bir kalkandır. Bu kapsamda bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine, bütün dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını diliyorum.’’ Açıklamalarında bulunarak herkese Hayırlı Ramazanlar diledi.

 

Ramazan Ayı 29 Gün Sürecek

Diyanet İşleri Bakanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Bakanlı tarafından yapılan kameri ay hesaplarına göre şevval ayının hilali, ramazanın 29’uncu gününde akşam görüleceği için ramazan ayının 29 gün süreceği açıklaması yapıldı.

Türkiye genelinde ramazanın birinci günü en uzun oruç 16 saat 10 dakika ile Sinop’ta tutulacak. En kısa oruç ise 15 saat 33 dakika ile Hatay’da sürecek.

Dünyada ise ramazanın ilk günü en uzun oruç 18 saat 57 dakika ile dünyanın en kuzeyinde bulunan Norveç’in Tromsø şehrinde, en kısa oruç ise 13 saat 29 dakika ile Afrika bölgesinde yer alan Gabon’un Libreville şehrinde tutulacak.

Ayrıca Ramazanın ilk günü ilk iftarı 19:06 saatinde Hakkari, son iftarıise saat 20:23’te Edirne yapacak.

Paylaş

Yorum bırakın