3 Boyutlu Yaya Geçidinin Katkısı

0

Dünyanın trafik konusunda bilinçlenmeye gittiği bu dönemde gözlemlenen en büyük problemlerden biri yaya geçidi. En çok yayaların şikayet ettiği konuda araçların yaya geçidinde yayalara yol vermemesi ya da yayaları yola çıkma konusunda tedirgin edecek hızlarda dikkatsiz hareket etmesi başta geliyor. Bunun farkında olan dünya ülkeleri de şikayet sürecinden itibaren önemli tedbirler aldı. Ülkemiz de kanun değişiklikleriyle dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz senelere oranla trafik cezalarında dikkat çekici zamlar yapılması, özellikle yaya geçidinde araçların yayaya yol vermemesinin ceza bedeline %100 zam yapılması oldukça etkili oldu. Yaya geçidinin öneminin vurgulandığı bir diğer proje ise ‘3 Boyutlu Yaya Geçidi’’ oldu.

 

10 Yaşında Bir Kız Çocuğu Projeyi Geliştirdi

Amerika’nın Massachusetts eyaletinde yaşayan 10 yaşındaki bir kızın geliştirdiği 3 boyutlu yaya geçidi oldukça etkili oldu. Yaya geçidindeki 3 boyutlu çizgiler sanki bir yükseltideymiş gibi gözüküyor ve sürücünün o an ister istemez yavaşlamasına neden oluyor. Aynı zamanda sürekli aynı güzergahı kullanan sürücülerde de olumlu yönde etkili olduğu gözlemlenen proje dünyaya açılmış durumda.

 

Dünyadaki Örneklerinden Bir Tanesi Aydın’da

Projenin Aydın Belediyesi tarafından uzun süredir uygulandığı ve hem yaya açısından hem de sürücüler açısından oldukça etkili olduğu gözlemlendi. Sürücülerin yaya geçidindeki farkındalığının yanı sıra trafikteki dikkatleri de arttı. Yaya geçidini kullanan Aydınlılardan biri olan Sadık Eren, ‘’Karşıdan kolayca fark ediliyor ve aynı zamanda fosforlu. Sürücülerin de yayaların da dikkatini çekiyor. Biz mahalle sakinleri olarak yoldan geçeceğimiz zaman araçlar mutlaka yavaşlıyor. Biz memnunuz, bütün mahalle sakinleri de memnun” diyerek uygulamadan memnuniyetini ifade etti.

 

2019 Yaya Öncelikli Trafik Yılı

İçişleri bakanlığı 2019 yılını ‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’ ilan etti. Bu karar ile beraber yaya geçidinde yayalara öncelik vermemenin cezasını 2 katına çıkararak bakanlık hem yayaların sesi olmuş hem de örnek teşkil etmiş oldu.

Paylaş

Yorum bırakın