Bahar Yorgunluğuna İyi Gelecek 5 Besin

0

Aşağıda vereceğimiz besinler yalnızca bahar yorgunluğunuza iyi gelmeyecek, düzenli kullanımda vücut direncinizi arttıracak ve eskisinden çok daha iyi hissedeceksiniz.

Peki Bahar Yorgunluğu Nedir?

Bahar yorgunluğu, düşündüğümüzün aksine yalnızca mevsim geçişindeki psikolojik ve vücudumuzun bu geçişe uyum sağlayamaması değildir. Bu unsurlar haricinde en büyük etkenlerden biri güneşin dünya üzerine daha dik açılarda gelmesi ile denizlerden daha fazla suyun buharlaşmasını sağlamasıdır. Bu buharlaşma ile nem oranı ve sıcaklık yüksek oranda arttığı için vücut ısımızı tüm kış alıştığı sıcaklıkların haricinde sıcaklıklarla karşılaşması ile vücudumuz adapte olmakta oldukça zorlanır.

İşte bu süreçte vücudumuzun direncini arttıracak ve yorgunluk hissini azaltacak 5 besin!

1. ERİK

Erik yüksek lif kaynağı ile vücutta sindirimi kolaylaştırarak bahar yorgunluğu sürecinde metabolizma problemlerinize büyük ölçüde çare olacaktır. Bu özelliğiyle beraber bir çok vitamin ve mineral içerek erik, içerdiği yüksek C vitamini ile bağışıklık sistemine destek oluyor. Fosfor, A vitamini ve potasyum konusunda oldukça zengin bir meyvedir. Ayrıca kan şekerini hızla yükseltmediği için kilo vermek isteyen kişiler diyetlerinde gönül rahatlığıyla tüketebilir.

 

2. ENGİNAR

Posa, C vitamini, fosfor ve magnezyum gibi mineral içeriği yüksek olan enginar aynı zamanda iyi bir potasyum kaynağı ve en zengin antioksidan kaynaklarından biri. Üstelik bir adet enginar sadece 56 kalori içeriyor. Salatalara eklediğiniz ya da buğulama, haşlama ve ızgara gibi pişirme yöntemlerini kullanarak hazırladığınız enginarı dereotuyla beraber servis ederek lezzetli bir ikiliye dönüştürebilirsiniz.

 

3. ÇİLEK

Çilek, içinde kırmızı rengini veren antosiyanin maddesi sayesinde yüksek antioksidan özellik gösteriyor. Vücut direncinin artmasına destek olup bahar yorgunluğuyla başa çıkmanıza yardımcı olan çilek, su ve lif açısından da oldukça zengin bir besin. Bir porsiyon, yani 10-12 adet çilekle günlük C vitamini ihtiyacınızı da fazlasıyla karşılayabilirsiniz.

 

4. YULAF

Diyet ve spor yapan kişilerin yakından tanıdığı ve marifetlerini bildiği bir besin var sırada: yulaf. Yüksek oranda lif ve karbonhidrat içermesiyle, enerji verici besinler arasına girebilen yulafı, birçok tarifte kullanabilirsiniz. Hem uzun süre tok tutması hem de vücudu daha güçlü hissettirmesiyle bilinen yulaf, diğer tüm tahıl ürünleri gibi enerji verme amacıyla tüketilebilir.

 

5. YUMURTA

Özellikle düzenli spor yapan kişilerin, kahvaltıda yumurta tüketmeye özen gösterdiğini gözlemlemişsinizdir. Çünkü güne daha zinde ve enerjik başlamanın yollarından biri yumurtadan geçiyor. Oldukça iyi bir protein kaynağı olan yumurta, tam da bu sayede bedene enerji verme görevini başarıyla yerine getiriyor. Proteinin yanı sıra yumurtada bulunan karbonhidrat ve yağ oranı da, yenilenlerin enerjiye dönüştürülmesini hızlandırıyor. Kısacası yeni bir güne, enerji dolu başlamak için kahvaltınızda bulunması gerekenlerden biri yumurtalı bir tarif.

Paylaş

Yorum bırakın