Suriye’den Fındık Tarlalarına

0

Amerika’nın en yüksek tiraja sahip gazetelerinden biri olan The New York Times, Suriye’den ülkemize göçüp fındık tarlalarında çalışan Suriyelileri sayfalarına taşıdı.

Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin birçoğunun fındık tarlalarında asgari ücretin çok daha altında maaşlarla kayıt dışı çalıştığını vurguladı. Türkiye’nin bir fındık başkenti olduğunu ve Nestle, Nutella, Godiva gibi çikolata devlerinin ise kullandığı fındığın %70’ini Türkiye’den tedarik ettiğini belirtti.

Fındık toplama döneminde mevsimlik olarak tarlalarda çalıştırılmak üzere dayıbaşı denilen aracılar tarafından Karadeniz bölgelerine gönderildiklerini, dayıbaşlarının işçilere vaat ettikleri günlük maaşın çok daha altında çalıştırdığını da ekledi.

New York Times’a konuşan Yasin El Muhammed isimli Suriyeli;

‘’Suriye’de koyun satarak geçimimi sağlıyordum ama bugün Adana’da portakal bahçelerinde günde 10 saat çalışmaya gücüm yetmiyor. 8 çocuğum var. Bir kısmı çalışamayacak kadar hasta, diğerleri ise çalışamayacak kadar genç. Sadece bu durumda olan ben değilim. Göç eden birçok aile bizimle aynı durumda.’’

Bir diğer Suriyeli İsmail Sulman, dayıbaşı denen aracıların paralarını tam vermediklerini, bir kısmı bakiyeli çalışarak iş sezonu sonunda paralarını alacağı gün geldiğinde aracıları bulamadıklarını söyledi. Sözleşmesiz çalıştıkları için hiçbir hak talep edemeyen, 8 çocuğuyla birlikte tarlada çalıştığını söyleyen Sulman, çalışmasının karşılığı olan 20 bin liranın yalnızca 3 bin lirasını aldığını öne sürdü.

New York Times, Suriyeli İbrahim’in ne olursa olsun asla hırsızlığa haksız kazanca başvurmayacaklarını vurgulayan, ‘’ Biz şanslıyız, burada hayatta kalabiliyoruz. Asla hırsız olmayacağız, sokakta dilenmek zorunda kalmayacağız.’’ sözleriyle haberi sonlandırdı.

Türkiye Nasıl Fındık Başkenti Oldu?

New York Times haberinde Türkiye’nin nasıl fındık devi olduğu konusuna da yer verdi. Fındığın Türkiye’deki serüveninde en etkili 2 faktörün hükümetin teşviki ve Karadeniz toprağının yapısı olduğunu belirtti.

Türkiye’de 1930 yılında iktidarın başında olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, Karadeniz’in eğimli topraklarını heyelan tehlikesini önlemek amaçlı ağaçlandırmak ve ekonomiye katkı sağlaması için halkı teşvik etti. Karadeniz’in killi toprak yapısı, fındık için ideal yağmur yağışı miktarı ve güneş ışığının fındık üzerindeki etkisiyle fındık bugünlere geldi.

Paylaş

Yorum bırakın