Rize Sütlacı mı yoksa Erzurum Sütlacı mı?

0

Hatırı sayılır saray tatlılarımızdan biri olan sütlaç ile pekmezli kadayıfı birleştirerek bunun patentini alan Erzurum esnafına Rizeli esnaflardan tepkiler yağdı.

 

Erzurum Palandöken’de 1963 yılından beri tatlıcılık yapan Ziya Bayraktar ve oğulları, sütlaçla pekmezli kadayıfı birleştirdi. Müşterilerine bu tatlıyı ikram etmeye başlayan Bayraktar, 5 Ağustos 2015’te Türkiye Patent Enstitüsü’ne başvurdu.

 

Ziya Bayraktar’ın başvurusu üzerine tatlıya marka tescili verildi. Ziya Bayraktar ve oğlu Ahmet Bayraktar’ın hem marka hem de endüstriyel tasarım tescili aldığı sütlaç üzerine pekmezli kadayıfı, yan komşusu da kendi iş yerinde sunmaya başlayınca mahkemelik oldu.

 

Türkiye’nin ve Rize’nin en ünlü esnaf lokantalarından biri olan Liman Lokantası’nı babadan oğula işleten İsmail Reyhanoğlu, Erzurum’da 2 esnafın ‘Turbo’ yüzünden mahkemelik olmasına “Değmez” yorumunda bulundu.

 

Reyhanoğlu “Bizim lokantamız 55 yıllık bir lokantadır. 55 yıldır lokantamızda sütlaçta yapılıyor, kadayıfta yapılıyor. Onun karışımı da turbo oluyor. O gün bugündür var burada. Valla Turbo sütlaç için mahkemelik olmaya gerek yok. Kim daha iyi yapıyorsa müşteri ona gidecek yani. Kim sütlacı ve Rize kadayıfını güzel yapıyorsa müşteri ona gidecek. Turbo için büyükşehirlerden, yurt dışından Rize’ye gelenler var. Rize aynı zamanda bir turizm şehri. Rize’ye gelen Turbo’yu duyuyor ve yemeye geliyor” şeklinde konuştu.

Emekli Kültür ve Turizm Müdürü Atilla Karahasanoğlu ise 53 yıl önce geldiği Rize’de Turbo ile tanıştığını ve o günden sonra sürekli tükettiğini dile getirerek Turbo sütlacın Rize ve Trabzon’a özgü bir ürün olduğunu söyledi.

Karahasanoğlu “50 yıldır var. Benim bildiğim 50 yıldır var. Çünkü ben Rize’ye geleli 53 yıl oldu, geldiğimde tanıştık, hala daha devam ediyor tanışıklığımız.

Burada Erzurum’dan çok daha eskidir. Burası derken Trabzon ve Rize’yi kastediyorum. Sütlaç bu iki ilin ürünüdür. Yaylacılığın güzel yapıldığı yerler buralar. Yaylacılık iyi yapılan yerde sütlaçta iyi olur. Belki ben 1 yıl daha yiyebileceğim, yaş geçtikçe Turbo’yu yeme şansımız azalıyor” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Yorum bırakın