Karadeniz’in En Pahalı Yatırımı Bakımda

0

8 yıl önce yapımına başlanan ve Karadeniz Sahil Yolu Projesi bünyesinde ki Ordu Çevre Yolu’nun ilk 10 kilometrelik bölümü kullanıma açılışından 52 gün sonra bakıma girdi.

 

3 Mart Pazar günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ordu’ya gelerek açılışını yaptığı Ordu Çevre Yolu’nun ilk 10 kilometresi hizmet vermeye başlamıştı ki 25 nisan günü tekrardan trafiğe kapatıldı.

Proje için 2007 yılında çalışmalara başlanılmış ve ihalesi 553 milyon liraya yapılmıştı. 2012 yılının ortasında ilk temeli atılan proje, başlangıçta iki etaba bölündü. İlk etap olan 10,4 kilometrenin ilk 500 metrelik bölümünde oluşan heyelan sonrası çalışmalar büyük ölçüde aksadı. Oluşan heyelanın tekrarlanmaması adına tedbir alındı ve 75 kilometre uzunluğunda fore kazıklar inşa edilerek projeye kaldığı yerden devam edildi. 40 dakikalık mesafeyi 10 dakikaya indiren projenin Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu 3G bağlantısı ile katılarak gerçekleştirdi. toplam maliyeti 1 milyar lira olan proje yoğunluğu 2 ay kaldıramadı ve en az 15 günlük bir bakıma alındı.

Projede Ordu Halkının Etkisi Büyük

1994 yılında Ordu Altınordu ilçe merkezinde  şehiriçi geçişi rahatlatmak adına 5 kilometrelik bir dolgu çalışması yapılmak istendi. Ordulular bu çalışmalara karşı çıkarak eylemler düzenledi ve çalışmanın yeniden düzenlenmesine, Kumbaşı-Boztepe-Karapınar güzergahında farklı bir proje yapılmasına sebebiyet verdi.

Paylaş

Yorum bırakın