Uzmanlar Uyardı: Şok Diyetlerden Kaçının

0
Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla çoğu insanı diyet telaşı sardı. Çoğu kişi düzenli olarak kilo vermek yerine ani şok diyetleriyle hızlıca kilo vermeye başvurarak, fark etmeden sağlığından oluyor.

Uygulanan şok diyetlerin gelişiminin mutluluk verdiğini ama bu mutluluğu verirken iç organların çalışma sistemini bozarak sağlığınızdan aldığını belirten beslenme uzmanı Melisa Karataş, bu konuda insanların özenle dikkat etmeleri gerektiği konusunda uyardı. Sağlıklı kilo vermenin ani çözümlerle değil kalıcı alışkanlık değişiklikleriyle olabileceğini vurgulayan Karataş ”Bir haftada 5-6 kg vermek büyük bir sağlık sorunudur.” diye üstüne basarak belirtti.

Karataş’ın sağlıklı kilo vermek için alışkanlık edinilmesi gerektiğini vurguladığı 5 temel madde şu şekilde:

 

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü

Amerikan Diyetisyenler Derneği ve Harvard Üniversitesi’nde yapılan çalışma, kilo vermek ya da kilonun korunmasının yolunun kahvaltıdan geçtiğini gösterdi. Yine aynı çalışmaya göre, düzenli kahvaltı yapan kişilerin, öğlen ve akşam yemeklerinde daha küçük porsiyonlar tercih ederek daha sağlıklı bir hayat geçirdiklerini ortaya koydu.

 

Ekmek Yiyecekseniz Tam Tahıllı Tüketin

Diyete başlayan her kişinin öncelikli olarak kalori kesintisi yaptığı, aynı zamanda sağlıklı beslendiğini düşünen çoğu kişinin hayatından sonsuza dek çıkardığı besin nedir diye sorsak herkesin ortak cevabı ekmek olacaktır. Fakat tam tahıllı ekmekle içerdiği posa sayesinde daha uzun süre tok kalarak, yanlış beslenmenin önüne geçebilirsiniz. Böylelikle daha sağlıklı tercihler yapabilirsiniz.

 

Asla Öğün Atlamayın

Çoğu insan aç kalarak kilo vereceğini düşünür. Evet diyetin başında diyelim ki kilo verdiniz ya sonra? Uzun süre açlık sonrası metabolizma yavaşlar ve yağ deposunu arttırmaya başlar. Hatta yediğiniz en ufak yiyecek bile yağ olarak depolanır. Hem metabolizmanız yavaşladı hem de yağ deponuz arttı. Bu kötülüğü kendinize neden yapıyorsunuz?

 

Su Hayattır

Su içmek, sağlıklı kilo verme ve kilo korumanın yanı sıra tıkır tıkır işleyen bir bedene sahip olmak için de hayati önem taşır. Kalori değeri olmayan su, sizi gereksiz açlık krizlerinden korur, metabolizmanızı hızlandırır. Bunların yanı sıra daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olursunuz. Bu yüzden bol su içmeye gayret gösterin.

 

Yavaş Çiğnemeye Alışın

Zamanınız olmasa bile tabaktaki yemekleri hızlı yemekten vazgeçin. Ana öğünleriniz en az 15-20 dakika sürmelidir. Çünkü beynin ‘tokum’ sinyalini vermesi için yaklaşık bu kadar süreye ihtiyacı vardır. Eğer besinleri hızla çiğnerseniz kontrolünüzü kaybederek daha fazla yemek yeme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

 

Ne Yediğinizden Çok Ne Kadar Yediğiniz Önemli

Diyette yasak yok, porsiyon ölçüsü vardır. Diyet denilince, insanların aklına birçok yasağın yer aldığı uzun bir liste gelmektedir. Kilo vermeniz için her şeyden yemeniz, önemli olanın ise ne kadar ve ne zaman yiyeceğiniz olması gerektiğidir. Evet, mantığınıza aykırı gelebilir ama her şeyden ölçülü bir şekilde yiyerek sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Yani bu işin sırrı dengelemek ve porsiyon ölçüsünü kontrol etmektir. Ne yediğiniz değil, ne kadar yediğiniz önemlidir. Sağlıklı besleniyorum, öğünleri atlamıyor, suyumu yeterli miktarda içiyorum yine de kilo problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız bir diyetisyenin kapısını çalabilirsiniz.

Paylaş

Yorum bırakın