Sri Lanka’da Sosyal Medya Yasağı

0

Sri Lanka yaşanan katliamların ardından sosyal medya yasağı ile yeniden sarsıldı.

Cumhurbaşkanı sekreteri Udaya Seneviratne’nin yaptığı açıklamaya göre Sri Lanka hükümeti, yanlış bilgilenmenin sosyal ağlar aracılığıyla yayılmasını önlemek için Facebook ve WhatsApp da dahil olmak üzere büyük sosyal medya ve mesajlaşma hizmetlerini bir süreliğine erişime engelledi.

Kolombo banliyösünde bir serviste bulunan Ranil Thilkaratne’nin saldırı öncesi olan bir olayla ilgili, “Telefonlarımız sessizdeydi, ancak bir adam bomba patlayacağı yönünde bir mesaj aldı. Sonra papazı uyardık ve tüm servisleri durdurup güvenli bir yere sığındık” açıklaması ile Sri Lanka saldırılarının siber saldırı açısından da farklı bir boyutu olduğu açığa çıkmış oldu.

Hükümetin geçen yıl da Müslümanlar aleyhine şiddeti durdurmak için Facebook ve WhatsApp‘ı geçici olarak kapatıp mezhepsel bölünmelerle mücadele etmişti. Ülke Başbakanı Ranil Wickremesinghe, halkı bombalama olayları hakkında çevrimiçi dolaşan yanlış bilgilere inanmama konusunda uyardı.

Bir Facebook sözcüsü, pazar günü, şirketin sahip olduğu sosyal medya hizmetleri olan WhatsApp ve Instagram’ın geçici olarak engellendiğini doğruladı. Twitter’dan ise engellemeye dair herhangi bir açıklama gelmedi.

Paskalya Bayramı’nda ülkede düzenlenen bombalı saldırılarda yaklaşık 200 kişi hayatını kaybetti.

Paylaş

Yorum bırakın