Giresun’da Bir İlk

0

Türklerin Giresun’u fetih edilişi ilk kez kutlandı.

Türklerin Giresun’u fethi 2 düzenlenen programda ilk kez kutlandı. Etkinlikte Osman Ağa’nın mezarına çiçekler bırakılırken, kahraman şehitlerimiz için de dualar okundu.

Düzenlenen programdan sonra konuşmasında Giresun’un Karadeniz Bölgesi için çok önemli olduğunu vurguladı. Araştırmacı ve Yazar İsmail Karaman Osmanlı Dönemi’nde arşiv belgelerinde, Çepni eyaleti olarak bilinen Giresun’un, Trabzon’un fethinden 64 yıl önce Bayramlı Hacıemir İbrahim Bey’in oğlu Süleyman Bey tarafından 1397 yılı İlkbaharı’nda binlerce şehit verilerek fetih edilip Türk vatanı yapıldığını ve daha sonra hiç işgale uğramadığını söyledi.

İsmail Karaman Konuşmasını ”Fatih’in Trabzon’u fethinde en büyük katkı ve desteği Giresun Çepni Beyleri vermiştir. Bu yüzden Fatih Sultan Mehmet Han Giresun ve Ordu da yaşayan Çepniler’den vergi almamıştır.” ifadelerini kullandı. Karaman, “93 harbi, 1. Dünya Harbi ve Balkan Savaşları ile Kurtuluş Savaşı’nda çok sayıda Giresun uşağı cephelere gönüllü gidip şehit olmuşlar. Giresun merkezdeki Nizamiye mahallesi adını Kafkas cephesine gönüllü giden Giresun alaylarından almıştır” diyerek konuşmasına son verdi.

Kocaeli Gebze’den gelen heyet, Giresun’un Türkler tarafından fethini ilk kez Giresun Kalesinde kutlarken, Şehitler için Kuran-ı Kerim okunup dualar edildi.

Paylaş

Yorum bırakın