Karadeniz’in Görmeniz Gereken 10 Tarihi Rotası

0
Ülkemizin en çok merak edilen rotaları Karadeniz bölgesinde yer alır. Fıkralara konu olan bölgenin hem insanı hem de tarihi mirası bölgenin cazibesini artıran özelliklerinden sadece biri. Bir de, yeşilin ve mavinin buluştuğu en nadide bölge olması çekiciliğini artıran hususlar arasında. Hem doğa hem de kültür turu için cazip bölgelerimiz içerisindeki Karadeniz’in görülmesi gereken tarihi zenginliklerinden sadece 10 tanesini not ediyoruz…

 

1. Sümela Manastırı – Trabzon

Karanlık Dağ yamaçlarına inşa edilen manastır oldukça eski yapılardan biridir. MS. 4.yüzyılda inşa edildiği düşünülen yapı günümüze denk korunarak gelmiştir. İçerisinde şapel, öğrenci odaları ve kütüphaneler var. Burası papaz yetiştirmek için kullanılan bir okuldu.

 

2. Ayasofya Camii – Trabzon

1200 yılında Bizans tarafından kilise olarak inşa edilen Ayasofya, İstanbul’daki Ayasofya’nın izdüşümü olarak inşa edildi. Fatih Sultan Mehmet tarafından Trabzon ve çevresinin alınmasından sonra Ayasofya kilisesi, cami olarak kullanılmaya başlandı. Ancak Cumhuriyet döneminde alınan kararla müzeye çevrildi. 2013’de alınan ikinci bir kararla cami olarak hizmet vermeye devam ediyor. Cami, taş işçiliğinin önemli örnekleri arasında yer alır.

 

3. Zilkale – Rize

Yine Roma döneminden kalma bir eserdir. Bu kalenin en önemli özelliği Fırtına Vadisine hakim konumda olmasıdır. Bu nedenle mükemmel bir manzara sizi karşılıyor. Reze Çamlıhemşin sınırları içerisindeki kale daha sonra Osmanlı tarafından yeniden imar edilerek askeri amaçlı kullanıldı.

 

4. Kurul Kayalıkları – Ordu

Ordu merkez ilçesinde yapılan birtakım kazılar sonucunda 2200 yıl öncesine ait yerleşim yeri tespit edildi. Kurul Kayalıkları olarak isimlendirilen bölge bugün koruma altında. Halihazırda ise, kazılar devam ediyor.

 

5. Safranbolu Evleri – Karabük

Şehir hayatının betonarme yapılarından sıkılanların mutlaka görmesi gereken rotalardan biri Safranbolu evleridir. Sizi tarihi bir yolculuğa çıkaracak konaklar, çarşılar, sokaklar, caddeler ve alışveriş merkezleri eski dönemin yaşamına dair izleri derinden hissetmenizi sağlayacak.

 

6. Sinop Kalesi ve Cezaevi – Sinop

M.S. 4.yüzyılda inşa edilen Sinop kalesi denizden gelecek saldırıları savunmak amacıyla inşa edilmiştir. Ancak Cumhuriyet döneminde kalede yapılan bazı değişikliklerle cezaevi olarak kullanılmasına karar verildi. Sabahattin Ali gibi ünlü kişileri de misafir eden cezaevi bugün ise müze olarak halka açık durumdadır.

 

7. Atatürk Köşkü – Trabzon

Trabzon’un Soğuksu sınırları içerisindeki köşk 1890’dan kalma bir yapıdır. Mimari yapısıyla modern batı estetiğini andıran yapı, Atatürk tarafından da kullanılmıştır.

 

8. Vazelon Manastırı – Trabzon

Yine oldukça eski bir manastır olan Vazelon Manastırı, tarihi kaynaklara göre Hz. Yahya’ya adanan bir manastırdır. Sümele Manastırı’ndan daha eski bir geçmişi bulunan manastır Maçka sınırları içerisinde yer alır.

 

9. Kral Kaya Mezarları – Amasya

 

Belki de Amasya’nın en ilginç rotalarından biri Kral Kaya mezarlarıdır. 23 adet mezarın Kral veya o dönemki halkın kanaat önderlerine ait odluğu düşünülüyor. Kaya içleri oyularak yapılan mezarların görüntüsü izlenilmeye değerdir.

 

10. Santa Harabeleri – Gümüşhane

Orta Çağ döneminde inşa edilen şehirden bugün ayakta kalan 300 kadar yapı var. Denizden oldukça yüksek bir rakımda kurulan şehir harika bir doğa manzarası ile sizi karşılıyor.

Paylaş

Yorum bırakın