400 Tava Muhlama 1 Saatte Bitti

0

Rize’de Turizm Haftası kapsamında düzenlenen ilk muhlama yarışmasında katılan misafirler 400 tava Muhlamayı 1 saat gibi kısa bir sürede tüketti.

 

İlk kez turizm haftası kapsamında Rize merkeze bağlı Küçükbayır (Andon) köyünde düzenlenen etkinliğe ilgi oldukça büyüktü. 1 haftalık eleme sürecinin sonucunda 3 kişi kaldı ve kalan 3 yarışmacı kozlarını büyük kalabalığın önünde paylaştı.

Rize’nin en önemli değerlerinden biri olduğunu vurgulayan Rize Valisi Kemal Çeber, “Şehirleri yaşatan, var eden oraların simgeleridir. Muhlama önemli simgelerimizden. Andon köyü bunların en özelleri arasında geliyor.” diyerek tüm hemşerilerini  bu değeri korumaya davet etti.

Yarışma sonucu yarışmacılar belli ödüllere layik görülürken, yarışma birincisi Şemsettin Manevracı ise 35 yıldır bu işi yaptığını belirterek, “Muhlama Andon’da doğmuş, Karadeniz’e yayılmıştır. Bunu yaşatmaya çalışıyoruz.” İfadelerine yer vererek cömert bir tavır sergiledi.

Bölgenin en önemli yemek kültürlerinden muhlamanın yapımının kolay olduğunu ifade eden Şemsettin Manevracı, “En önemli püf noktası el yapımı tereyağı, peynir ve mısır unu organik üretiliyor. Mısır unu su değirmeninde öğütülüyor. Gerisi tamamen el becerisine ve yemeğe katacağınız değere bağlı.” diye de ekledi.

Düzenlenen yarışma etkinliğine, Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Hakan Dedebağı, Kültür ve Turizm İl Müdürü İsmail Hocaoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç ve çok sayıda davetli katıldı.

Paylaş

Yorum bırakın