Mor Yayla Bu Yıl Tekrardan Rengine Kavuştu

0

“Mor yayla” ismiyle bilinen, mor çiçekleriyle meşhur Kadıralak Yaylası her sene olduğu gibi bu sene de mora büründü. Trabzon’un Tonya ilçesindeki “Mor Yayla”, sezonun ilk misafirlerini beliyor.

 

Trabzon’un Tonya ilçesindeki Kadıralak Yaylası’nda her sene ilkbaharda mavi yıldız adı verilen çiçekler açıyor. ”Mor Yayla” olarak bilinen Kadıralak Yaylası’nda Karların erimesiyle beraber mavi yıldız diye bilinen çiçeklerin açmasıyla tüm yayla mora bürünüyor. Doğal güzelliğiyle büyüleyen yayla, bu sezon da misafirlerini ağırlayacak.

Trabzon’da bin 300 metre yükseklikte bulunan Kadıralak Yaylası’ndaki mavi yıldız çiçekleri, bu sene bölgedeki düşük sıcaklıklar yüzünden bu sene bir ay geç açtı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında açan çiçekler bu sene Nisan ayında yeni açmaya başlıyor.

Kadıralak Yaylası’nda mavi yıldız çiçeklerinin geç açmasından dolayı birçok tur Mor Yayla ’ya yaptıkları turları ertelemek zorunda kaldı. Yakın zamanda Mor Yayla’nın kalabalıklaşması bekleniyor. 3 hafta boyunca mor rengini koruyan yayla, ilk misafirlerini ağırlamaya başladı. Kadıralak yaylasının sakinleri mai yıldız çiçeklerinin açmasını horon oynayarak kutladı.

Her sene ilkbaharla birlikte mora bürünen ‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ gereği korunan yayla, eşsiz güzelliğiyle göz dolduruyor. Mor Yaylayı en çok ziyaret edenlerse doğaseverler ve fotoğrafçılar oluyor. Tur şirketleri, yerli ve yabancı turistler için ortalama 3 hafta boyunca Kadıralak Yaylası’na turlar düzenleyecek.

Yok olma tehlikesi var

Doğal güzelliğiyle 3 hafta boyunca göz dolduran bu yayla, yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İnce uzun yapraklı mavi yıldız çiçeği ‘Uluslararası Bern Sözleşmesi’ne göre Türkiye’nin endemik bitkileri arasında. Dünya’da yalnızca bu yörede görülen mavi yıldız çiçeği, sözleşmeye göre Türkiye’nin korumakla yükümlü olduğu bitkiler arasında. Kadıralak Yaylası, mavi yıldız çiçeğinin bu konumu nedeniyle tabiat parkı ilan edilmişti. Burada Uzungöle benzer bir yapay göl oluşturularak yaylanın turizm faaliyetlerinin güçlendirilmesi amaçlanıyor.

Paylaş

Yorum bırakın