Gümüşhane Üniversitesi’nden Ehliyet

0
Gümüşhane Üniversitesi’nin Sağlık Bilimleri Fakültesi Acil Yardım ve Afet Yönetimi bölümünde okumaya devam eden bir grup kız öğrenci kamyon sürüş eğitimi alıyor.

 

Neden kamyon sürüş eğitimi?

İlk etapta oldukça garipsenen ancak işin senaryo ve kurgusu anlaşıldığında hak verilmesi gereken tercihin nedeni acil yardım taşıyan bir kamyon sürücüsünün rahatsızlanması halinde yardım bekleyenlerin mağdur edilmesini önlemek. Bu anlamda, Acil Yardım ve Afet Yönetimi’nde öğrenim gören kız öğrenciler her koşul ve şarta hazırlıklı olmalarını sağlayacak eğitimleri önemsiyor. Acil Yardım ve Afet bölümünde okuyan erkek öğrenciler de C sınıfı ehliyet almak için özel kurslara ilgi gösteriyor.

Yazısı ve direksiyon sınavını geçen C sınıfı ehliyetini alıyor

B sınıfı ehliyete sahip olan öğrenciler tarafından C sınıfı ehliyet almak için önce yazısı sınavdan başarılı olmak gerekiyor. Bu sınavdan başarılı olduktan sonra direksiyon sınavına giriliyor. Her iki süreci başarı ile tamamlayan kişilere C sınıfı ehliyet veriliyor. Acil Yardım ve Afet Yönetimi okuyan Öznur Çınar, sahada çalışan bir afet yardım personelinin her türlü aracı kullanabilmesi gerektiğini ifade ediyor. Afet yönetimi okuyan tüm öğrencilerin de C sınıfı ehliyet almasını tavsiye eden Çınar, böylelikle hiçbir şekilde müdahalenin gecikmeyeceğini bildirdi.

İtfaiye şoförü rahatsızlanırsa ne olur?

Bilindiği gibi acil bir vaka ihbarı halinde olay mahalline en kısa süre içerisinde yetişmeye çalışan bir itfaiye ekibi için zaman çok önemlidir. Heyecan ve adrenalin üst seviyeye yükseldiği bu gibi durumlarda itfaiye şoförünün rahatsızlanması halinde olay yerine yetişmek gecikir ve belki de mümkün olmayabilir.

Bu gibi durumlara benzer vakaların yaşanması halinde rahatsızlanan şoförün yerini alabilecek yetkiye sahip birilerinin olması gerekiyor. Acil Yardım ve Afet Yönetimi öğrencileri, C sınıfı ehliyet sayesinde bu gibi vakalarda alternatif şoför olmayı ve müdahale yapılacak yere gecikmeden yetişmenin sağlanmasını hedefliyor.

Paylaş

Yorum bırakın