Her Yıl 3 Bin Yunusu Kaybediyoruz

0
Karadeniz bölgesinin önemli geçim kaynaklarından biri balıkçılık. Ancak balığa doyacağız derken deniz florasına zarar verici sonuçlar doğuyor. Son zamanlarda uzun ağlarla yapılan balık avları nedeniyle yunusların zarar görmeye başlaması çevreci derneklerin dikkatini çekiyor. Balık avlamak için denize bırakılan ağlardan dolayı her sene ölen yunusların ortalama sayısı 3 bine ulaşıyor.

 

Dip uzatma ağları zarar veriyor

Türk Deniz Araştırmaları Vakfı (TÜDAV) Başkan Yardımcısı ve Su Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Arda Tonay, dip uzatma ağlarından dolayı yaşanan Yunus kayıplarına dikkat çekti. Karadeniz’de yaşayan yunusların birçok nedenden dolayı tehdit altında olduklarına işaret eden Tonay, özellikle dip ağlara takılarak hayatını kaybeden yunus sayısında her sene artış yaşandığını ifade etti. Karadeniz’deki kirlilik, aşırı avlanma nedeniyle yunusların beslenememesi ve ortaya çıkan salgın hastalıklar yunus türünün yok olması riskini doğuruyor.

Yunuslar rekabetin kurbanı mı oluyor?

Çok para kazanmaya dayanan bir ekonomik sistem dönüp dolaşıp herhangi bir canlının hayatı için risk unsuru oluşturmaktan asla geri durmuyor. Bundan 10 sene öncesine kadar dip ağa yakalanarak hayatını kaybeden yunusların olmadığını ifade eden Tonay, balık stoklarının azalması ve daha fazla stok yaparak çok fazla para kazanma hırsı balıkçılık faaliyetlerinin çevreci bir anlayıştan uzak şekilde uygulanmasını ortaya çıkardı. Tonay, bu değişim nedeniyle de dip ağlara takılan yunus ölümlerinin sayısında her geçen sene artışların yaşandığını aktardı.

Kasti öldürme vakaları da görülüyor

Tonay, yunusların ateşli silahlar kullanılarak kasten öldürüldüğünü de açıkladı. Bunun bir suç olduğunu ancak bu tür olayların failinin tespit edilmesinin güç olduğunu aktaran Tonay, denizlerdeki devriyenin artırılması kısmen de olsa bir çözüm sağlayabilir dedi. Ateşli silahlarla ilgili yunus ölümleri olmasına rağmen bazen medyaya yanlış bilgilerin de aktarıldığına değinen Tonay, “Kıyıya vuran ve her gözü delik veya vücudunun farklı yerlerinde yarıklar olan yunus ateşli silahlarla öldürülmüş değildir. Kıyıya vuran yunusların gözlerini kuşlar yer. Ardından da vücudunda delikler açarlar. Bu delikler yunusun şişmesiyle büyürler. Bu olay yunusun ateşli silahla vurulduğu şeklinde anlaşılmamalıdır” dedi.

Paylaş

Yorum bırakın