Trabzon İstihdam Fuarı Gerçekleşti

0

Bu yıl 8. kez düzenlenen “Trabzon İstihdam Fuarı”na çok sayıda insan katıldı ve nitelikli eleman arayan firmaların stantları, iş arayan insanlar tarafından büyük ilgi gördü.

 

Trabzon Valiliği himayesinde, İl Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğünce düzenlenen 8. Trabzon İstihdam Fuarı başladı. Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası ve diğer kurum ve kuruluşların destek verdiği fuar, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Osman Turan Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Açılışta konuşma yapan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017’de ilan ettiği milli istihdam seferberliğiyle birlikte, 1,5 milyon istihdam hedefinin gerçekleştirildiğini ifade etti.

Trabzon’da Kadın İstihdamı 277 Kat Artmıştır

Son yıllarda Trabzon’da istihdamın 125 katına çıktığını belirten İŞKUR Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, “2002 yılında Trabzon’da İŞKUR’dan işe yerleşenlerin sayısı 130 iken 2018 yılında bu sayı 13 bin 65 kişiye ulaştı. Yani 125 kat istihdamını artıran bir Trabzon’dan bahsediyoruz. Onun için Trabzonlu işverenlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Özellikle iş gücü piyasasında gençlerin, kadınların, üniversite mezunlarının, uzun süreli işsizlerin, istihdamı bizim için olmazsa olmazdır. 2002 yılında Trabzon’da sadece ve sadece 16 kadınımız istihdam edilebilme fırsatına erişmişken 2018 yılında bu rakam 3 bin 657’ye ulaştı. Yani kadın istihdamı Trabzon’da 227 kat artmıştır.” diyerek bu rakamların Türkiye’nin bu alanda önemli bir yol kat ettiğini ifade etti.

Bu Kadar Mezun İstihdamı Sağlayan Ülke Yok

Dünyada en çok Türkiye’nin üniversite mezunu istihdam ettiğini söyleyen Uzunkaya, “İş gücü piyasası 246,5 milyon olan Avrupa’da 28 ülkenin istihdamı 7 milyon 190 bindir. Türkiye’nin tek başına istihdamı 7,5 milyondur. 2017 yılında üniversite mezunumuz 3 milyon 100 bindir. Bunun 2 milyon 900 binine istihdam sağlanmaktadır. Bu yılki verilere göre mezun olacak 4 milyon 200 bin yeni üniversite mezunu iş gücü piyasasına katılacak ve üniversite mezunu sayımız 7 milyon 300 bine ulaşacak. Bu mezunların 6 milyon 400 binine istihdam sağlanacaktır. Dünyada bu kadar mezunu bu kadar kısa sürede istihdam eden ikinci bir dünya ülkesi yoktur.” diye konuştu.

Kürsüye gelen Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Trabzon’daki iş gücünü arz edenlerle talep edenleri buluşturduklarını söyleyerek konuşmasına başladı. “Bu yıl 8.’sinin açılışını gerçekleştirdiğimiz istihdam fuarı çalışma hayatındaki milli seferberliğe önemli katkısı olmaktadır. Ülkemizin ekonomi başta olmak üzere birçok alanda zor duruma düşmesini bekleyenlere karşı Cumhurbaşkanımızın Milli İstihdam Projesini hayata geçirmesi bu çağrıya işverenlerin ve iş talep edenlerce büyük bir ilgiyle karşılanması, işletmelerin istihdam noktasında üzerine düşen vazifeyi istek ve heyecanla yerine getirmeye çalışması büyük bir hamle olmuştur. Bu tür fuarlar, iş dünyası ile çalışmak isteyen kişilerin bir araya gelmesi ve istihdama katkı sağlaması açısından önemli bir fayda sağlayan etkinliktir. İstihdam seferberliği kapsamında ilimizde kamu kuruluşlarımızla, üniversitelerimizle, sivil toplum kuruluşları, sanayici ve iş adamlarımızla birlikte çalışmalarımızı sürdürüyor ve sürdürmeye devam ediyoruz.” dedi.

Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Suat Hacısalihoğlu, istihdamın, refahın da yükselmesine vesile olacağını söyleyerek, özel sektör olarak sürekli yatırım yapıp istihdama katkı vermeye çalıştıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından en çok istihdam imkânı sağlayan kurum yetkililerine ödülleri verildi. Programın sonunda Vali Ustaoğlu ve beraberindekiler firmaların istihdama yönelik stantlarını ziyaret ettiler. Bu yıl 8. kez düzenlenen Trabzon İstihdam Fuarı’nda 2 bin 913 kişiye iş veya staj imkânı sunuldu. Fuara 17 bin civarında ziyaretçi katılımı bekleniyor.

Paylaş

Yorum bırakın