Balık Avı Yasağına Günler Kaldı

0

Özellikle Karadeniz’in kıyı bölgelerinin geçim kaynağı olan balıkçılıkta av yasağına günler kaldı. 15 Nisan’da, trol ve gırgırlarla avcılık yapan balıkçılar için av yasağı başlayacak. Yasak yaklaşırken birçok tekne limana demirlenmeye başladı. Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, geçtiğimiz balık sezonunu değerlendirdi.

 

Su ürünlerindeki av yasağı 15 Nisan’da başlayacak. Balıkçılar şimdiden teknelerini limanlara demirlemeye başladılar. 15 Nisan Pazartesi Günü başlayacak olan yasak 1 Eylül’de sona erecek. Yasak süresi boyunca avlanamayacak balıkçılar, eylül ayında sezonu açacak.

Trol ve gırgır ağlarıyla avcılık yapan balıkçılar için denizlerde av yasağının başlayacağı tarih 15 Nisan olarak belirlendi. Yasak süresi boyunca sezon için hazırlık yapacak olan balıkçılar için yeni sezon eylül ayında başlayacak. Balık popülasyonunun korunabilmesi ve gelecek sezon balıkta fiyatların minimumda olabilmesi amacıyla getirilen av yasağı için yasak tarihlerinde geçerli birtakım önlemler alınacak.

Geçen balık sezonunu değerlendiren Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, geçtiğimiz sezonun balıkçılar için iyi geçtiğini ama tüketiciler için pek iç açıcı geçmediğini söylerken tüketicilerde görülen olumsuz yansımanın sebebinin, balığın pahalı olmasından kaynaklandığına işaret etti.

Mutlu, sezonun genel olarak palamut, hamsi ve istavrit açısından iyi geçtiğini söyledi ve ekledi: “İstavritte bu sezon bir kıpırdanma oldu. Dolayısıyla bu sezon güzel bir avcılık oldu. Bu sezon belki 100 tekneden belki 50’si bundan faydalandı. 50’si ekonomik olarak çok büyük bir gelir elde edemedi diye düşünüyorum.”

Geçtiğimiz sezonun genel olarak verimlilik ve fiyat açısından balıkçılar için iyi geçtiğini ancak bunun tüketicideki yansımasının iyi olmadığını söyleyen Mutlu, bunun sebebini balığın az ve pahalı olmasına bağladı. Bir yerde balıkçılığın kazandığını ancak bundan ziyade malın ucuz olmasının daha önemli olduğunu vurguladı.

Sezonluk av yasağı tarihlerinin balığın üreme dönemi olmasının daha iyi olacağını savunan Mutlu, ”1 Nisan ve 15 Eylül tarihlerinde, denetimin kolay olması için sezon boyunca yasak koyuyoruz ancak balıkların üreme döneminde av yasağı koymamızın daha sağlıklı olacağını düşünüyorum” dedi.

Paylaş

Yorum bırakın