Trabzon Havalimanında Güvenlik Açığı!

0
Karadeniz’in en aktif havalimanı olan Trabzon Havalimanı güvenlik zafiyeti nedeniyle yeniden gündeme geldi. İddialara göre havalimanında yeteri kadar güvenlik kamerası yok ve var olan güvenlik kameralarının ise çalışmadığı söyleniyor.

 

Ocak 2018’de bakıma alınmıştı

1957’den beri sivil havacılık alanında kullanılan Trabzon Havalimanı hem yurtiçi hem de yurtdışı uçuşların yapıldığı bölgenin en aktif havalimanlarından biri. Yılda 3 milyondan fazla yolcuyu misafir eden havalimanı otuz tondan fazla yük kapasitesine sahip büyük bir limanı ifade ediyor. Ocak 2018’de bir yolcu uçağının pistten çıkması haberleri ile gündeme gelen Trabzon Havalimanı’nın deforme olan pist, apron ve taksi yolu bakanlık kararı sonrası bakıma alınmıştı.

İddia doğru mu?

Bakanlık kararı ile Trabzon Havalimanı eksiklerinin giderilmesine dair yapılan çalışmalar kısa bir dönem içerisinde tamamlanarak, pistlerle ilgili sıkıntılar çözülmüş ve uçakların güvenli bir şekilde havalimanına inmesi yeniden sağlanmıştı. Trabzon Havalimanı güvenlik kameraları ile ilgili iddiaları gündeme getiren kanallar havalimanı yetkililerinin güvenlik kamerası sorununu ilgili makamlara birçok kez ilettiklerini ancak herhangi bir geri dönüş alamadıklarını iddia etti.

 

Kameralar arızalı mı?

Trabzon Havalimanı’nda güvenlik kameralarının yetersiz olduğunu ve var olan bazı kameraların çalışmadığı haberi gerçeği yansıtmıyor. Güvenlik mevzuat ve prosedürü gereği insan sirkülasyonunun yoğun olduğu bölgelerdeki kamera ve kamera ekipman sistemleri düzenli olarak kontrol edilir ve kayıtlar belirli bir süre korunur. Trabzon Havalimanı’ndaki kamera yok iddiaları, belirli bir dönemde ortaya çıkan arıza ve sorun nedeniyle kameraların devre dışı kaldığı süreç baz alınarak ortaya atıldı.

Paylaş

Yorum bırakın