Baharın Gelmesiyle Karadeniz Kadınlarının Elleri Toprağa Değdi

0

Karadeniz kadınlarının en bilinen yönü sertliklerinin yanı sıra çalışkanlıklarıdır. İşte bu güzel kadınlar baharın gelmesiyle de tarlaları ekip biçmeye başladılar.

 

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Karadeniz Bölgesi’nin daha çok kırsal bölümlerinde genç kadınlar ev ekonomisine katkıda bulunmak amacıyla büyük bir emekle çalışıyor. Evlerinin geçimine ve ailelerinin üzerindeki yükü hafifletmek için zorlu doğa koşullarına rağmen ekip biçmeye yıllardır devam ediyor.

 

Çalışkanlıklarının ömrü uzattığına inanan kadınlar, gençliklerinden itibaren bedenleri elverdiği sürece yaşlarına bakmaksızın tarlaları her ekin vakti geldiğinde ekip biçmeye istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

Çocuk yaşlardan itibaren tarla, bağ ve bahçe işleriyle uğraştığını belirten Asiye Aydın (67), “İnek bakıyoruz, süt satıyoruz. Bağ, bahçe işleri yapıyoruz. Tarlaları ekiyoruz. Çocuklarımız ‘bırak’ yapma diyorlar, ama yerimizde duramıyoruz. Çalışmazsak hasta oluyoruz. açıklamalarında bulunarak bu çalışkanlıklarının bir alışkanlık haline geldiğini ve kendilerine iyi geldiğini belirtti.

 

Sabahın erken saatlerinde işe koyulduklarını anlatan Fatma Arı (63), “Burada günlerimiz meşakkatli çalışmayla geçiyor. Çalışmak zorundayız ve başka bir gelirimiz yok. Eşlerimizin maaşı bize yetmiyor. Biz de tarlalarda çalışıyoruz. Tarlalara ektiğimiz hasadı topladığımızda ve bunun ev ekonomimize katkısını gördüğümüzde mutlu oluyoruz.” sözleriyle yeni nesillere örnek teşkil etti.

Paylaş

Yorum bırakın