Fındık İhracatında Hedefe Adım Adım

0

Toplam fındık ihracatının sezon sonunda 290 bin olarak hedeflendiği Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç tarafından açıklandı.

 

Geçtiğimiz hafta Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, sezon sonunda fındık ihracatının 290 bin tonu bulacağını bunun da sezon başında amaçlanan sayı olduğunu ifade etti.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, bu sezon sununda fındık ihracatının 290 bin tonu bulacağını söyleyerek sezon başında da bu sayının amaçladığını belirtti. 2018 Eylül ayı ve 2019 Nisan ayına kadar geçen 7 aylık süreçte her şeyin istedikleri gibi gittiğini söyleyen Sevinç, bu süreçte yapılan 189 bin 313 ton fındık ihracatından 1 milyar 89 milyon 657 bin dolar gelir sağlandığını vurguladı. Geçen sezon aynı dönemde 191 bin 138 ton fındık ihracatı yapılmış 1 milyar 211 milyon 511 bin 709 dolar gelir sağlanmıştı.

Sevinç, fındık ihracatının bu sezon gayet iyi geçtiğini ve bu duruma sevindiğini, fındık ihracatının 290 bin tonu bulacağını umut ettiğini söyledi.

Sevinç konuşmasında, “Yeni ürünlerle ilgili gelişmelerin durumu etkileyip etkilemeyeceğini zaman içinde göreceğiz. Dallardaki fındık çok iyi görünürse alıcılar şu andaki fiyattan ürün almak istemeyebilir, ama bugün itibariyle tonaj bazındaki ihracatımız gayet iyi gidiyor.” şeklinde ifadelere yer verdi.

Paylaş

Yorum bırakın