Zonguldak’taki Köprü Faciasının Ardından 7 Yıl Geçti Ama Acılar Dinmedi

0

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde gerçekleşen köprü faciasının yedinci yılında hayatını kaybeden 15 kişi olayın gerçekleştiği Filyos Çayı’nın kenarında anıldı. Üzücü olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarının bulunduğu anma töreninde duygusal anlar yaşandı.

 

Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinde, 6 Nisan 2012’de 15 kişinin hayatını kaybettiği acı olayın ardından yedi yıl geçti. İlçenin girişinde bulunan 61 yıllık Çaycuma Köprüsü’nün 48 metrelik bölümünün çökmesiyle meydana gelen olayda 15 kişi hayatını kaybetmişti. Hayatını kaybedenlerin arasında dönemin Çaycuma Belediye Başkanı Mithat Gülşen’in babası Kemal Gülşen’de bulunuyordu.

Bilirkişi raporuna göre, yağış nedeniyle ayaklarının oyulması ve kazıkların taşıma gücünü yitirmesi sonucu bir bölümü çöken Çaycuma Köprüsü’nden minibüsüyle geçen İsmail Örenbaş ve 9 yolcu ile 5 yayanın hayatını kaybettiği olayın ardından yedi yıl geçmesine rağmen faciada hayatını kaybeden Sezgin Gülşen (21), Kadın Saraç (49), Tahir Özkara (66) ve Necati Azaklıoğlu’nun (59) cansız bedenine ulaşılamadı.

Acı olayda hayatını kaybedenler için anma töreni düzenlendi

Facianın yedinci yıl dönümünde olayın gerçekleştiği köprünün girişinde anma töreni düzenlendi. Törene, Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, Jandarma Komutanı Binbaşı Selçuk Özen, İlçe Milli Eğitim Müdürü İsmail Baş, CHP İlçe Başkanı Şeref Köktürk, sivil toplum kuruluşları, hayatını kaybedenlerin yakınları ve Çaycuma halkı katıldı.

Köprü faciasında yaşamını yitirenler için dua edildi. Anma töreni esnasında olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarından bazıları göz yaşlarına hâkim olamadı. Protokol üyeleri ve hayatını kaybedenlerin yakınları dua edildikten sonra Filyos Çayı’na karanfil bıraktı.

Çaycuma Kaymakamı Serkan Keçeli, bu olayların tekrarlanmamasını dileyerek geride kalanlara sabırlar diledi. Keçeli’den sonra konuşan Belediye Başkanı Bülent Kantarcı, “2014 yılında göreve geldiğimizden bu tarafa bu anma törenini aksatmadan yerine getirdik. Bu tür olayların bir daha yaşanmaması ve tedbirlerin alınması önemli Allah bizi bu tür felaketlerden korusun” dedi.

Toplam 630 bin lira manevi tazminat ödenmişti

Acı olayda hayatını kaybedenlerin yakınları 2015 senesinde, olayın üzerinden üç yıl geçmesine rağmen soruşturma açılmadığı için Zonguldak İdare Mahkemesi’ne tazminat davası açmıştı. Belediyeyi kusurlu bulan mahkeme, Meryem ve Muharrem Başören’in 3 yakınına toplam 120 bin, İsmail Örenbaş’ın 5 yakınına 100 bin, Veli Kaya’nın 7 yakınına 120 bin, Hayriye Güner’in 5 yakınına 90 bin, Ali Başören’in 4 yakınına 80 bin, Ali Rıza Kaya’nın 6 yakınına 120 bin olmak üzere toplam 630 bin lira manevi tazminat ödemeye mahkûm etmişti.

Paylaş

Yorum bırakın