Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrencilere Eğitim Olanağı Sağlıyor

0

Karadeniz Teknik Üniversitesi ve dört üniversite daha Millî Eğitim Bakanlığı’nca düzenlenen Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) tanıtımı ve organizasyonuna olanak sağlayan protokolleri imzaladı.

Karadeniz Teknik Üniversitesi artık yalnızca Türk öğrencilere değil yabancı uyruklu öğrencilere de eğitim olanağı sağlamaya devam edecek. 7 Nisan’da Millî Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte, Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı’nın (YÖS) dünyaya tanıtılmasını amaçlayan ve yaygınlaştırılması için düzenlenen protokoller için imza töreni yapıldı. MEB ile Karadeniz Teknik, Sakarya, Tokat Gaziosmanpaşa ve Necmettin Erbakan üniversitesi arasında imzalanan protokolle birlikte YÖS için iş birliği yapan üniversitelerin sayısı 17’ye ulaştı.

Protokolleri Millî Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran ile Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Halil İbrahim Okumuş, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İsa Gökçe ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu imzaladı. İmzalanan protokollerle birlikte Karadeniz Teknik Üniversitesi’nin de içinde bulunduğu dört üniversite, yurt dışında Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı okulları sınav merkezi olarak kullanabilecek.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Saftan, Türkiye’nin yıllardır yurtdışına öğrenci gönderdiğini ve aynı şekilde yurtdışından da Türkiye’ye birçok öğrencinin geldiğini belirtti. Safran, 2014 yılında Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) kararıyla, üniversitelerin istedikleri ülkelerde bağımsız sınav yaparak öğrenci alabilmesinin önünün açıldığını söyledi. Bununla birlikte, yabancı uyruklu öğrencilerin kendi bünyelerinde sınav yapan üniversitelere kazandırılmasını desteklediğini belirtti.

YÖS için iş birliği yapan üniversiteler, kendi resmi siteleri aracılığıyla üniversitelerinin başvuru ve sınav tarihlerini duyuruyor. Güncel bilgilere göre aralarında Karadeniz Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Aydın Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Çukurova  Üniversitesi, Dokuz Eylül  Üniversitesi, Dumlupınar Üniversitesi, Düzce Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Uludağ  Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi gibi birçok prestijli üniversite kapsamında YÖS gerçekleştirilecek.

Paylaş

Yorum bırakın