Karadeniz ile Akdeniz Arası Mesafe 6 Saate Düşecek

0
2019 sonunda bitmesi planlanan yol 600 km uzunluğunda olacak ve Karadeniz ile Akdeniz arasındaki mesafeyi 6 saate düşürecek.

Osmanlı İmparatoru II.Abdülhamid Han döneminde 1877 yılında Fransız mühendislere projesini çizdirmesiyle yapımının başlanması hedeflenen ancak savaşlar, siyasi ve ekonomik sorunlar sebebiyle uygulamaya geçirilemeyen, Cumhuriyet döneminde de soğuk savaş, siyasi istikrarsızlıklar ve ekonomik problemler sebebiyle başlatılamayan Karadeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayacak 600 kilometrelik yolun bu yıl sonunda tamamlanacağı açıklandı.

142 yıllık bir maziye sahip olan ve Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı M.Hilmi Güler’in Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde 2003 yılında başlatılan, 5 ili direkt, 50 ili dolaylı ilgilendiren proje sayesinde Türkiye’nin Kuzey ile Güney aksı birbirine bağlanacak.

Antalya’da 6 Saatlik Mesafeye Düşecek

Yol tamamlandığında Ordu’dan yola çıkan bir araç Antalya’ya 6 saatte varabilecek. Yol aynı zamanda Karadeniz’e kıyısı olan ülkelere de ihracatta önemli rol üstlenecek.

Karadeniz’in coğrafyası sebebiyle uzun süren ve toplam uzunluğu 15 km olan 28 adet tünelin bulunduğu 88 kilometrelik Ordu ili etabının bu yıl bitirilmesi hedefleniyor.

Paylaş

Yorum bırakın