Dünya Turunda Giresun Durağı

1

Baharın gelişiyle Giresun, sezonu karavan turizmiyle açtı. Dünya turuna çıkan iki Fransız ailenin Türkiye’deki duraklarından biri de Giresun oldu. Giresun’un doğasına hayran kalan iki gezgin aile Botanik Park’ta konakladı.

 

Fransa’dan Moğolistan’a doğru dünya turuna çıkan iki Fransız aile bu sezon Giresun’un dünya turuna çıkan ilk misafirleri oldu. Geçtiğimiz hafta Giresun’da mola veren iki aile içinde sosyal ve yeşil alanları bulunduran Botanik Park’ta kaldılar.

Ailesiyle birlikte karavanla dünya turuna çıkan gezgin Caroline Cottineau, Giresun halkının samimiyetine ve kentin doğasına hayran kaldıklarını belirtti. Cottineau, Giresun’dan önce Antalya ve Pamukkale’ye gittiklerini, Türkiye’nin kıyılarında dolaşarak ilerlediklerini söyledi. Cottineau, “Karadeniz’de bir tarafınız da dağlar, bir tarafınız da deniz. Giresun’da konaklama olarak da Botanik Parkı seçtik. Yetkililere de yardımlarından dolayı teşekkür ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Giresun Turizm Altyapı Hizmet Birliği Müdürü Tamer Uzuner, Botanik Park’ın mevcut planlamasının karavan kampçıları için oldukça uygun olduğunu belirtti. Botanik Park’ın bu sezon ilk kez karavan kampçısı ağırladığını, turistlerin botanik park dışında da Giresun Kalesi, Zeytinlik Semti ve şehir içinde de birçok yeri gezdiğini söyledi. İki ailenin de hem şehri gezdiğini hem de Giresun’u daha yakından tanıma imkanına kavuştuklarını ifade etti.

Uzuner, Giresun’un turistik olarak gezilebilecek birçok yeri olduğunu ifade ederken, “Bugün Fransa’dan gelen turistler Kulakkaya Yaylası, Kuzalan Şelalesi, Mavigöl noktalarını gezerek yollarına devam edecekler. Bu turistler Azerbaycan, İran ve Moğolistan’a kadar gidecekler, bu da Karadeniz Sahil Yolu’nun Giresun’a önem kattığının bir göstergesi. Uluslararası bir yolun üzerindeyiz, hava yolu ve kara yolu ile bağlantımız çok güçlü, bunu da turizmle değerlendirmek bizleri mutlu ediyor.” diye ekledi.

Bunların yanı sıra Uzuner, yapılacak yeni çalışmalarla, Giresun’un 2019-2020 yıllarında çadır ve karavan turizmi için dünyada önemli bir nokta olmasını ve 5 bin kampçıyı Giresun’da misafir etmeyi amaçlarını söyledi.

Paylaş

1 Yorum

  1. Pingback: Sinop'un Saklı Cenneti: Akgöl Tabiat Parkı | Kuzeyden Haber

Yorum bırakın